Powiększanie piersi rodzaje implantów jakie protezy piersiowe wybrać do powiększenia biustu operacja plastyczna piersi
Powiększanie piersi

Rodzaje implantów piersi

2010-11-06

Wybór idealnie dopasowanych i dobrze wykonanych implantów piersiowych to jeden z głównych czynników późniejszego zadowolenia z operacji powiększania piersi. W tym artykule postaramy się opisać rodzaje takich implantów oraz wyszczególnić ich wady i zalety.

Materiał wypełniający

Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym w implantach piersi wypełnieniem jest silikonowy żel, który od początku istnienia implantów silikonowych był krytykowany za rzekome zagrożenie dla zdrowia. Wieloletnie badania i testy dowiodły jednak, że jest to substancja obojętna, nie mająca żadnego wpływu na poprawne działanie organizmu, a dodatkowo bezpieczna nawet dla kobiet karmiących piersią (więcej w dziale pytania: Jak operacja powiększenia piersi wpływa na karmienie piersią?). Zaletą silikonu jest jego konsystencja, przypominająca miękkość naturalnej piersi, dzięki której powiększone piersi wydają się bardzo naturalne w dotyku.

Alternatywę dla implantów silikonowych stanowią protezy solne, wypełnione fizjologicznym roztworem NaCl. Zastosowanie takiego płynu zmniejsza ryzyko podczas ewentualnego pęknięcia protezy, ponieważ roztwór soli bez większych problemów zostaje przyswojony przez organizm pacjentki. Implanty solne różnią się od silikonowych tym, że roztwór solny może być wprowadzony do protezy podczas lub po zabiegu powiększania piersi, co pozwala w znaczny sposób zmniejszyć wielkość blizny pooperacyjnej. Z drugiej jednak strony wprowadzanie przez lekarza płynu do protezy otwiera drogę wszelkiemu rodzaju bakteriom i może wywołać infekcję. Słaby punkt stanowi także zawór, przez który wprowadzany jest płyn, gdyż zaburza on zewnętrzną strukturę implantu i w dłuższym okresie użytkowania może wywołać nieszczelność i wycieki roztworu soli do organizmu.

Zewnętrzna powłoka implantów

Pierwsze historycznie implanty piersiowe jakich używano miały powierzchnię zupełnie gładką. Stosuje się je do dziś, ponieważ mają kilka atutów względem protez teksturowanych. Dzięki gładkiej powierzchni, do wprowadzenia implantu wystarczają mniejsze i łatwiejsze do ukrycia cięcia oraz zmniejsza się ryzyko infekcji, gdyż różnego rodzaju zanieczyszczeniom trudniej jest się do gładkiej protezy przyczepić. Jednak to co na początku jest zaletą po pewnym czasie staje się wadą implantów o gładkiej powłoce. Do ich powierzchni nie przyrastają tkanki organizmu, co może sprawiać, że kształt lub wszelkie pofałdowania implantu zaczną być po dłuższym czasie wyczuwalne przez skórę. Ten typ implantów częściej wywołuje także rozwój obkurczającej się torebki, co sprawia, że niewielu lekarzy decyduje się już na to rozwiązanie.

Alternatywą dla implantów gładkich są implanty teksturowane, czyli o chropowatej powierzchni. Ich zaletą jest znacznie łatwiejsze łączenie się implantu z tkankami, a co za tym idzie znacznie zmniejsza się ryzyko powstania obkurcząjacej się torebki lub niechcianego przesunięcia się implantu. Dlatego też mimo obowiązku wykonania większego cięcia na wprowadzenie implantu teksturowanego, to właśnie ten rodzaj implantów wybiera dziś większość lekarzy.

Jakiego kształtu implanty wybrać ?

Bardzo ważną cechą implantów piersi jest ich kształt. Na polskim rynku dostępne są implanty okrągłe oraz anatomiczne (przypominające kształtem łzę). Implanty okrągłe charakteryzują się tym, że w przekroju poprzecznym mają regularny okrągły kształt i w zależności od średnicy oraz projekcji mogą odpowiednio modelować pierś. Po zastosowaniu takich implantów pierś będzie się wydawała pełniejsza zarówno w dolnej jak i w górnej części.

Implanty anatomiczne są bardziej dopasowane swoją budową do naturalnego kształtu piersi kobiety. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu pozwalają na dokładniejsze modelowanie piersi i zamaskowanie górnej krawędzi implantu. Unika się dzięki temu nadmiernemu wypełnieniu górnej części piersi, które może nastąpić w przypadku zastosowania implantów okrągłych.

Wybór idealnego implantu

Ostateczny wybór idealnego implantu spełniającego oczekiwania pacjentki jak i zalecenia medyczne ustala się podczas konsultacji z chirurgiem, analizując wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Rodzaj i wielkość wybranego implantu zależy od wspólnej decyzji lekarza i pacjentki. Jest ona uwarunkowana przede wszystkim budową ciała, stanem i wielkością własnych piersi, zrozumieniem ograniczeń operacji.

Umów się na konsultację i dowiedz się, jakie implanty piersiowe są najlepsze dla Ciebie.| Strona główna | Kontakt | Katalogi |

© Copyright 2011 PIERSI.eu & AESTETICA Chirurgia Plastyczna dr Jacek Jarliński Created by Jakub Jarliński